Blog - Galeria Urody Arkadius

Aktualności, porady fryzjerskie i kosmetyczne, ważne wydarzenia to znajdziesz na naszym blogu. Bądź z nami na bieżąco!

poniedziałek, 27 marzec 2023 13:04

Problemy ze skórą? Sprawdź wyniki badań wątroby

Świąd skóry jest częstym objawem chorób wątroby o charakterze cholestatycznym. Występuje u 20-70 proc. chorych z pierwotnym zapaleniem dróg żółciowych i może być pierwszym jego objawem.

Problemy ze skórą? Sprawdź wyniki badań wątroby

Zmiany pigmentacji 

  • Skóry - okolicy ust, oczu, grzbietowych powierzchni dłoni, szczególnie na obszarach ciała narażonych na działanie promieni UV.

Pajączki naczyniowe (teleangiektazje)

  • Zlokalizowane są na szyi, ramionach i klatce piersiowej, są małe, kilkumilimetrowe lub osiągają rozmiar kilku centymetrów. Uciśnięcie pajączka powoduje odpływ krwi i chwilowe jego zniknięcie. 

Poszerzenie naczyń żylnych 

  • Na brzuchu - przybierają kształt żylakowatych powrózków widocznych przez skórę brzucha, gdy dodatkowo widoczne są drobne wybroczyny, świadczy to o kruchości naczyń lub niedoborach czynników krzepnięcia. 

Żółtaki (kępki żółte)

  • Miękkie, podskórne złogi cholesterolu, które mają charakter grudkowy, dobrze odgraniczony, mnogi o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu, wielkość do 6-7cm, zlokalizowane na powiekach, rzadziej w okolicy stawu łokciowego, kolanowego, ścięgien, także na rękach, stopach i w okolicy pośladków. 

Świąd skórny 

  • Występuje o różnym nasileniu, od łagodnego do uporczywego, najbardziej nasilony jest w obrębie kończyn górnych stóp. 

Wypukłe grube płytki paznokciowe 

  • Podłużne pobruzdowane, białe zabarwienie proksymalnej części płytki, jeśli wątroba szwankuje, trwa wiele lat, płytki paznokcia mogą przybrać kształt zegarkowaty.

Utrata owłosienia 

  • Okolica przedramion, pach i włosów łonowych. 
Czytany 881 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 luty 2024 17:59